Tuesday, December 20, 2005

Cupa Proteus, Cioclovina si Sura Mare

Cupa Proteus a fost un concurs complex, de TSA, parcurs de pestera si teorie, la care din pacate nu am apucat sa merg niciodata. Roxana a participat cu cei de la Focul Viu, in calitate de insotitor, in 2005. In acelasi weekend s-a intrat si in Sura Mare. Au mai ramas doar cateva poze...


Thursday, October 20, 2005

Cupa Focul Viu - Jupanesti

Cupa Focul Viu a fost un concurs de TSA deosebit, care in ultimii sai ani de existenta s-a tinut pe faleza deosebit de complexa de la Jupanesti, din apropierea intrarii in Pestera Topolnita. Vremuri bune, oameni faini, unii s-au dus, de altii nu mai stiu nimic... Oricum, pozele imi aduc aminte de vremuri fericite si fara griji...

Wednesday, August 17, 2005

La mare - o adevarata raritate pentru noi

Cu ocazia Stuffstock 2005, am decis sa mergem si noi pana la mare. Experienta nu am mai repetat-o de atunci pana acum (feb. 2009), nu ca ar fi extrem de neplacuta (e doar neplacuta) dar nu prea avem chef sa stricam o zi in care am putea merge la munte pentru una la mare... Totusi, am facut cateva poze.

Oricum, pozele astea cu noi la mare sunt cu adevarat niste documente rare...

Friday, July 01, 2005

Scoala Nationala de Speologie de la Caput

Scoala Nationala de Speologie de la Caput, candva o mare adunare speologica, unde participau peste 100 de stagiari, azi a fost lovita de tranzitii, crize si mai ales de schimbarea mentalitatii tinerilor. Totusi, pentru cei care am "crescut" acolo, fiecare editie ramane o amintire minunata si fiecare revenire o ocazie de implinire sufleteasca: Pestera Neagra, Poiana Ponor, faleza de la Caput, Gemanata, Bortig, toate inseamna bucurie dar si nerabdarea reintoarcerii.

In 2005, la Caput, in plus fata de toate astea, ne-am cunoscut eu si cu Roxana...

Am incercat sa fac un slide cu momentele frumoase de atunci, cand atmosfera si pasiunea din suflete era atat de mare in toti.

Wednesday, December 08, 2004

Accidentul lui Vasi

Intr-o sambata dupa-amiaza de decembrie, in 2004, ma suna Vasi. Sa ma duc pana la Sighisoara sa-l ajut sa vina acasa ca a avut un mic accident cu noua Toyota Yaris. A prins la iesirea din jud. Brasov un petec de gheata intr-o curba si a derapat intr-un cap de pod. Din fericire el cu Alina sunt aproape intregi.
Incredibil dar masinuta a venit saraca asa lovita pe rotile ei, netractata, pana la Cluj, peste 150 km, cu 80 km/h. Din pacate a fost ultimul ei drum, verdictul fiind "Dauna totala". A fost inlocuita cu una noua, care a avut mai mult noroc.
Iata cum arata masina. Toyota rulez...































Tuesday, June 08, 2004

La bere dupa sedinta de la Poli

Ca toti speologii care se respecta, dupa saptamanala sedinta, care in Cluj are loc marti seara, si Speo-Poli iese la o bere. Sau doua. Sau multe. Sau si mai multe. De ex. intr-o seara de iunie, in 2004, am iesit pe terasa la Niko si din intamplare aveam si aparatul foto la mine. Sau din greseala. :-)


















Wednesday, May 05, 2004

Accidentul lui Ionut din Valea Rea

Era o frumoasa zi de vara, in care ne plictiseam in tabara clubului de la IC Ponor. Asa ca eu, Danut, Radu si Robi ne-am hotarat sa mergem in Padis la un carnacior prajit, la cabana verde. Unde stateam linistiti fara sa banuim ce o sa urmeze.
Ne-am hotarat sa facem o plimbare pana la colegii speologi din tabara din Varasoaia. Acolo am fost intampinati de o persoana agitata (sincer nu mai stiu cine era) care ne-a strigat de departe: "Ati si venit deja! Ati ajuns repede. Toti sunt plecati la locul accidentului." Evident, am crezut ca era o gluma, dar realitatea se contura: Ionut de la Oradea a cazut pe putul de la intrarea din Valea Rea. Asa ca am luat ce mai aveam aruncat prin bena masinii si am pornit incolo. Mai mult neechipati, care cu ce avea. In fuga, Robi a tras cateva poze pana cand eu m-am intors cateva sute de metri sa recuperez ciocanul pe care l-am uitat la un popas.
Ajunsi la pestera, am descoperit ce s-a intamplat. Scarita pe care Ionut a coborat cei cativa metri de la intrare s-a rupt iar el a cazut in fund. Acuza dureri puternice la spate si e suspect de fractura de coloana. Deci maximum de precautie. Intre timp a aparut si Hadi, colegul nostru de suferinta medic la SMURD (in poza de jos).
Intre timp, mai multi colegi se ocupau de Ionut la baza putului iar eu am echipat un mic balansier in tavanul intrarii. Din fericire intrarea era deja largita de la accidentul de anul trecut cand un speolog maghiar a suferit o fractura deschisa de tibie si peroneu la cativa km de la intrare. A fost scos in 2 zile prin efortul a sute de oameni. In poza sunt eu in febra echiparii, dar fara prea mult echipament.
Iata si marea "opera de arta":

In mod evident, in timpul evacuarii din pestera nu a facut nimeni poze, datorita spatiului stramt si a agitatiei generale. Dar iata-l pe Ionut afara, cu cocker-ul lui Brutus langa el.

A urmat o evacuare pe afara, in sus prin jnepenis, pana la un drum de tractor unde Luci Cioica astepta cu un Mitsubishi L200 sa duca targa in Varasoaia unde astepta salvarea de la SMURD.

Iata si "corpul delict", pe fundalul oferit de ambulanta.

Finalul a fost o fisura de coccis pentru Ionut si o masa copioasa inapoi la IC Ponor pentru noi.